Mniszków położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego na obrzeżach Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoskiego Parku Narodowego. Park jest najbardziej znany z wyjątkowych terenów wspinaczkowych w Górach Sokolich oraz Rudawach Janowickich. Z Mniszkowa można w 30 minut dotrzeć do najbliższych terenów wspinaczkowych w Rudawach Janowickich (Skalny Most, Piec, Ścianki, i inne skały). Szlakami przez park lub samochodem (ok. 10 min) można podjechać w Góry Sokole i tam również wspinać się na licznych ubezpieczonych ścianach (Sokolik Duży i Mały, Jastrzębia, Krzywa Turnia, Sukiennice i inne skały).

Rudawy znane są również z wyjątkowo atrakcyjnych terenów dla wielbicieli turystyki rowerowej. Kilka razy w roku odbywają się tutaj wyścigi MTB, a wielu zawodników upodobało sobie Rudawy jako miejsce treningowe. Wśród licznych dobrze oznaczonych tras można stopniować poziom trudności – od mniej wymagających po bardziej strome i wymagające większego wysiłku od rowerzysty.

Od wiosny do jesieni Mniszków jest również wspaniała bazą wypadową do dłuższych wędrówek pieszych i rowerowych zarówno w Rudawach jak i w pobliskich Karkonoszach.

Poniżej prezentujemy zaledwie kilka propozycji spędzania wolnego czasu. Wiele z tych propozycji znajduje się również w programie naszych obozów wspinaczkowych.

Wspinaczka skalna w Górach Sokolich i Rudawach Janowickich
Góry Sokole i Rudawy są jednymi z najpopularniejszych terenów wspinaczkowych. Oferują wyjątkowe wspinanie w granitowych skałach i dobrze ubezpieczone drogi o bardzo różnym stopniu trudności. Zarówno początkujący wspinacz, jak i wytrawni „łojanci” znajdą tutaj dla siebie naprawdę poważne skalne wyzwania.

Rowery górskie i turystyka rowerowa
Rudawy Janowickie i Kotlina Jeleniogórska to jedne z najciekawszych terenów do uprawiania kolarstwa górskiego. Co roku organizowane są tutaj zawody Mountain Biking. A w naszej Mniszkowej bazie gościmy również zawodników, którzy przygotowują tutaj swoją formę na kolejne przedsięwzięcia. Dobrze oznaczone trasy rowerowe oraz trakty leśne sprzyjają nawet rowerzystom o słabszej kondycji fizycznej.

Wycieczki i wędrówki piesze w okolicy Mniszkowa
Z Mniszkowa można wybrać się nawet na Śnieżkę. Szczytami gór jest to całodzienna piesza wyprawa. Polecamy również krótsze wędrówki piesze: przez Zamek Bolczów, Skały Piec, Skalny Most, Skały Starościńskie można dojść do Gór Sokolich. Inną ciekawą trasą jest droga na Kolorowe Jeziorka. Dla osób o słabszej kondycji wspaniałą przygodą będzie wejście na Wołek czy położony trochę wyżej Skalnik.

Inne wycieczki krajoznawcze i turystyczne
Mniszków znajduje się ok. 30 minut jazdy samochodem od Karpacza, Szklarskiej Poręby skąd prowadzą liczne i bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Szklarska Poręba słynie z przepięknych wodospadów – Szklarki oraz Kamieńczyka. Ten ostatni spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27m do 100-metrowego Wąwozu Kamieńczyka. Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest malowniczy kościółek Wang zbudowany na przełomie XII i XIIIw w Norwegii. W XIX w odkupił go od Norwegów pruski król Fryderyk Wilhelm IV i przeniósł go w Karkonosze aby mógł służyć ewangelikom. Kopalnia uranu w Kowarach to miejsce wydobycia promieniotwórczego materiału, który posłużył do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w 1945-47. Obecnie można przejść się podziemną trasą turystyczną – zgromadzono tu liczne eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu.
 
Zamki Dolnego Śląska
Dolny Śląsk słynie z licznych zamków, które powstały tutaj jeszcze w czasach średniowiecza a na przestrzeni kolejnych wieków były niszczone podczas wojen, a następnie odbudowywane. W odległości 30 minut do 50 minut z Mniszkowa i Janowic Wielkich można dotrzeć do licznych zamków położonych przy głównych drogach przejazdowych lub wyżej w górach, gdzie można dotrzeć malowniczymi szlakami turystycznymi. Zaledwie półgodzinny spacer z naszej bazy w Mniszkowie pozwala dotrzeć do ruin Zamku Bolczów.
 
Zamki, do których można dotrzeć bez problemu samochodem to m.in. Zamek Bolków, Świny, czy Książ w pobliżu Wałbrzycha. Zamek Książ to największy obiekt warowny na Dolnym Śląsku. Niektórzy poszukiwacze skarbów uważają, że w ciągnących się pod zamkiem podziemiach ukryta jest Bursztynowa Komnata. Opactwo Cystersów w Krzeszowie należy do najwspanialszych budowli barokowych w Polsce.W Sobieszewie na skalistym szczycie, do którego prowadzi wygodny szlak turystyczny, wybudowano w XIV w Zamek Chojnik, który dzięki swojemu położeniu nigdy nie został zdobyty. Legenda głosi, że mieszkała tu Kunegunda, która chciała wyjść tylko za tego, kto objedzie konno całą twierdzę. Śmiałkowie spadali w przepaść, ale w końcu jednemu rycerzowi wyczyn ten się udał. Szybko jednak odjechał a zrozpaczona panna rzuciła się z murów w przepaść. Podobno na fragmencie murów zachował się odcisk pośladków Kunegundy potwierdzający jej śmiertelny upadek.

 
Karkonoski Park Narodowy
Rudawy Janowickie i Góry Sokole leżą u podnóży Karkonoszy gdzie rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Na terenie parku zachowały się ciekawe zespoły górskiej roślinności, skałki o fantazyjnych kształtach oraz polodowcowe stawy. Szerokie bezleśne grzbiety, z których rozciągają się dalekie fantastyczne panoramy, zachęcają do długich, ale niezbyt męczących wędrówek. Dobrze zagospodarowane i czynne schroniska wyznaczają szlak wędrówek turystów pieszych, a utrzymane i wygodne drogi sprzyjają wielbicielom górskiej turystyki rowerowej.

 

Więcej informacji o tym co można zobaczyć w Kotlinie Jeleniogórskiej i okolicach:
Rudawy Janowickie
Kotlina Jeleniogórska
Fundacja Ducha Gór