W styczniu 2008 roku odbyło się pierwsze wysokogórskie szkolenie 12 nepalskich kobiet połączone z zimowym wejściem na Tent Peak (5700 m) u podnóży Annapurny zorganizowane przez Fundację Czarodziejska Góra i stowarzyszenie Empowering Women of Nepal (EWN). To precedensowe szkolenie przyniosło wiele rezultatów. Przede wszystkim nagłośnienie sukcesu zdobycia zimowego szczytu przez młode Nepalki, zwróciło uwagę na problem zatrudnienia kobiet w turystyce górskiej w Nepalu.

Ze względu na pozytywny odbiór szkolenia EWN pozyskało środki finansowe na bardziej zaawansowane szkolenie, a Czarodziejska Góra na przeloty instruktorów. W związku z tym w listopadzie 2009 wyruszamy po raz drugi do Nepalu, by kontynuować szkolenie wysokogórskie, które będzie połączone ze zdobyciem Chulu West (6419 m). Tym razem szkolenie będzie koncentrowało się na przygotowaniu młodych przewodniczek do pełnienia roli trenerów dla kolejnych grup kobiet, planujących zmienić swoje życie na lepsze i znaleźć możliwość zatrudnienia.

Chulu West nie należy do najczęściej uczęszczanych szczytów jeśli chodzi o wyprawy trekkingowe. Jest bardziej wymagający w zakresie umiejętności wspinaczkowych i dlatego wybierany jest przez bardziej zaawansowanych wspinaczy. Mówi się, że jest jednym z trudniejszych szczytów trekkingowych. Jest piątym pod względem wysokości spośród innych 18 znanych szczytów trekkingowych.

Tegoroczne szkolenie wysokogórskie rozpoczniemy zajęciami teoretycznymi w Pokharze dotyczącymi autoratownictwa, wiedzy o lawinach oraz ratownictwie górskim. Po wprowadzeniu teoretycznym i kilkudniowym trekkingu wokół Annapurny dotrzemy do bazy pod Chulu West, gdzie odbędzie się praktyczne wysokogórskie szkolenie połączone z wejściem na szczyt.