Pozytywna Psychologia Sportu (nurt w psychologii sportu)

I. Na czym polega pozytywność w sporcie?

– liczy się nie tylko wynik, ale przede wszystkim rozwój

– sport ma przynosić wewnętrzne spełnienie, ma służyć realizowaniu potencjału i osiągnięciu osobistego mistrzostwa

– sport to działania i zachowania, które przynoszą radość

– wpływa na różne obszary życia, w różnych jego okresach

Jak Wam się podoba takie podejście?

II. Czym jest trening mentalny?

Trening umiejętności psychologicznych, które tak jak mięśnie, można wytrenować. Tak jak trening ciała, wymaga on pracy, wysiłku i zaangażowania. Trening mentalny w myśl pozytywnej psychologii sportu wspiera rozwój osoby w dążeniu do mistrzostwa.

III.Obszary, którymi może zająć się trening mentalny

Lista obszarów, nad którymi można popracować w ramach treningu mentalnego jest bardzo długa. Warto zidentyfikować, z czym mamy trudność jako zawodnicy, czyli w które obszary możemy wzmocnić, by stać się mistrzami. Może to być trudność z zaangażowaniem, spadek motywacji, koncentracji, brak pewności siebie, lęk przed porażką, obniżony nastrój. Na potrzeby pracy stworzyłam taką listę dla siebie. Lista dostępna jest poniżej.

Obszary treningu mentalnego

Służy ona jednocześnie identyfikowaniu zasobów, czyli naszych mocnych stron, które pomogą nam w radzeniu sobie z tymi obszarami, które chcielibyśmy wzmocnić. Zastanówcie się, które obszary z listy są waszymi zasobami, a które chcielibyście usprawnić, by rozwinąć się jako zawodnik i człowiek. Zaznaczcie je różnymi kolorami i zobaczcie- ile osiągnęliście do tej pory na drodze do mistrzostwa, a jakie wyzwania jeszcze na Was czekają.

IV. Szukanie zasobów

Dobrze jest uświadomić sobie swoje mocne strony i odnaleźć obszary, nad którymi można popracować, by zbliżyć się do mistrzostwa. Ale czym jest to mistrzostwo? Dla każdego czym innym. Nie ma treningu mentalnego bez ustalenia celu. W następnej części dotyczącej jeźdźca, będzie o rodzajach celów i ich ustalaniu. I parę ciekawych ćwiczeń 🙂

Powodzenia w drodze do osobistego mistrzostwa!

fot. Marcin Łochin, dziękuję!